Gent Jazz Festival, koji se održava u okviru Bijloke centra u istorijskog belgijskom gradiću Gent, izrastao je za nepune dve decenije u jedan od najprestižnijih muzičkih festivala na svetu. Ovogodišnji program pokazuje zašto je to tako.

Glavnu pažnju na otvaranju privlače koncerti trija Rymden, u kojem su pored Bugge Wesseltofta još i Šveđani Dan Berglund (bas) i Magnus Öström (bubnjevi), obojica nekada članovi proslavljenog Esbjörn Svensson trija, dok će odmah posle njih na scenu izaći Yann Tiersen, koji je popularnost stekao zahvaljujući muzikom za film „Neobična sudbina Amelije Pulen“, a muzičkoj publici je poznat i kao saradnik idiosinkratskih rock i pop muzičara kao što su Stuart A. Staples (Tindersticks), Elizabeth Fraser (Cocteau Twins) i Jane Birkin.

Drugog dana glavna zvezda je mladi britanski džez pijanista lakih nota Jamie Cullum, a pažnju privlači i mlada pevačica Judi Jasckson, Amerikanka koja poslednjih godina živi u Londonu i u kojoj neki vide džez divu nove generacije.

Mulatu Astatke, legenda etiopijske džez scene, čiju je muziku Jim Jarmusch obilato koristio u filmu „Broken Flowers“, te Joan Baez, ikona folk scene 60-ih i pokreta za ljudska prava u Americi, izlaze na scenu 3. i 4. jula, a među desetak koncerata tokom ta dva dana pažnju privlače još J.S Ondara, mlađani Kenijac koji je upravo završio seriju gostujućih nastupa na koncertima Neila Younga, te sve popularnija Julie Holter i, naravno, revizionistički kantri bend Cowboy Junkies.

 

Mulatu Astatke

 

Najslavnija džez plavuša današnjice Diana Krall dolazi u Gent kao jedna od najvećih zvezda u pratnji svog trija, ali i dvojice specijalnih gostiju – saksofoniste Joea Lovana i gitariste Marca Ribota. To je koncert koji mnogi u Evropi s nestrpljenjem očekuju.

U subota 6. jula na scenu izlazi njujorški klavirski genije Fred Hersch u pratnji slavnog WDR Big Banda iz Nemačke, pa još pod dirigentskom palicom legendarnog Vincea Mendoze. Biće to bez sumnje jedan od koncertnih dragulja ovogodišnjeg izdanja GJF. Pre njih na scenu izlaze kubanski pijanista Gonzalo Rubalcaba, a zatim i trubač Terence Blanchard, čijem će se kvartetu kao specijalni gosti pridružiti Benny Green (klavir), Jeff Tain Watts (bubnjevi) i Jean Toussaint (saksofon).

Defile velikih zvezda nastavlja se sutradan koncertom Gregoryja Portera koji je izrastao u najautoritativnijeg nastavljača tradicije crnih soul muzičara iz 60-ih i 70-ih godina prošlog veka, a kao svojevrsni uvod u njegovu čaroliju biće nastup Josea Jamesa, koji je napravio meteorski uspeh svojom izvedbom Bill Withersovog klasika „Ain’t No Sunshine“.

Pretposlednjeg dana na veliku scenu izlazi Sting sa svojim standardnim repertoarom hitova, a čitav ovaj festivalski spektakl zatvara se u utorak 9. jula serijom koncerata njujorškog avangardiste Johna Zorna u programu „Bagatelles“ koji obuhvata 300 kratkih kompozicija u izvedbi brojnih muzičara u čak 14 različitih postava!

I kada se sve sabere, eto odgovora zašto je Gent Jazz Festival danas jedan od najboljih na svetu!

Kompletan program i satnicu 18. Gent Jazz Festivala možete pogledati ovde.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Bv_M_pGrG6Q

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.